Dookoła świata w 48h

Zastanawialiście się ile międzylądowań trzeba, aby oblecieć świat dookoła? B772 jest w stanie zrobić to z jednym tylko międzylądowaniem. A346 wymaga dwu. A ile czasu to zajmie? Przy sprzyjających wiatrach i pustych lotniskach można zmieścić się w 48h. I to właśnie jest mój plan na te wakacje. Oczywiście powiązany z Long Haul Competition.

Zdradzę kilka tajników tego planu. Gdyby ktoś chciał lecieć tą samą trasą albo wykorzystać obliczenia, to bardzo proszę.

Trasa prowadzi z Panamy (MPTO), przez Lagos (DNMM) oraz Cairns (YBCS) z powrotem do Panamy. Pierwszy odcinek jest krótszy, zaledwe 5000nm, a dwa kolejne dłuższe, po ponad 8000nm. Łącznie do pokonania jest ponad 22000nm. Mapkę widzicie powyżej. Trasy zostały tak skonstruowane, aby maksymalnie wykorzystać siłę wiatru, a jednocześnie nie nadkładać trasy. Dlatego overhead wynosi tylko 4% (co i tak daje 800nm).

Ważną kwestią jest także odpowiedni dobór czasu lotu. Chcemy przecież lecieć w takich godzinach, aby nie mieć zbyt wiele kontroli na lotniskach, bo to wydłużyłoby procedury. Z drugiej strony chcemy także wykonywać operacje na lotniskach o jakichś ludzkich porach (czas polski). Szukając najlepszego rozwiązania, przy uwzględnieniu czasu lotu oraz zmian stref czasowych, udało mi się ustalić, że najlepiej zacząć o 10:00 UTC+2 w MPTO.

Lot planuję w lipcu. Trzymacie kciuki. :-)

Kategoria: