Wieści z frontu, czyli co u Dedala?

(Tekst z rysunkami znajduje się w pliku PDF)

17 maja 2012 roku w sierakowickim gimnazjum miało miejsce spotkanie uczestników projektu „Śladami Dedala - mierz wysoko, ale rozważnie” i ich Rodziców z Dyrektorem Aeroklubu Słupskiego Panem Andrzejem Skowronem (patrz fot.). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tematem spotkania była prezentacja możliwości współpracy między Kołem Symulacji Lotniczych realizującym projekt a Stowarzyszeniem Aeroklubu Słupskiego, dzięki otwartości którego gimnazjaliści będą mieli okazję uczyć się od profesjonalistów, pilotów instruktorów i pod ich okiem poznawać tajniki lotnictwa: mechanikę lotu, meteorologię lotniczą czy minimalizowanie ryzyka. Będą mieli także kontakt z prawdziwymi maszynami – szybowcami oraz samolotami. W programie zajęć przewidziano także loty zapoznawcze na szybowcu. Wszystko to pozwoli rozwinąć wirtualne pojęcie o lotnictwie i wzbogacić o te elementy, których najbardziej nawet zaawansowany symulator nie odda.

Po poczęstunku wszyscy udali się do sali potocznie nazywanej „symulatorownią”, gdzie członkowie KSL zaprezentowali na czym polegają ćwiczenia na naszym sprzęcie oraz jakie mamy plany rozwoju, w tym jak będzie wyglądać będący już trakcie tworzenia symulator Airbusa A320. Były także pytania i rozmowy na temat możliwości podjęcia nauki w ponadgimnazjalnych szkołach lotniczych.

Spotkanie to jest jednym z serii kilku zaplanowanych w ramach projektu. Ich celem jest głównie popularyzacja lotnictwa jako takiego i ukazanie możliwości rozwijania tej pasji nie tylko w szkołach, ale i poza nimi: rodzinnie, lokalnie, jak to ma miejsce w Słupsku.

W ostatnią niedzielę maja członkowie KSL i Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont”, działających przy Gimnazjum w Sierakowicach uczestniczyli w V Targach Organizacji Pozarządowych w Somoninie. Impreza miała charakter pikniku rodzinnego, więc gośćmi imprezy były całe rodziny, od dziadków na wnuczkach kończąc.

Na targach prezentowaliśmy część naszego symulatora lotów oraz dotychczasową działalność KSL. W trakcie pokazów Klaudia Chmielecka oraz Karol Chuk z klasy IIIg wykonywali loty z głosową kontrolą Kontroli Ruchu Powietrznego (ATC) z Gdańska. Karol wykonał lot według wskazań przyrządów – procedurę ćwiczebną podejścia instrumentalnego Y ILS/DME do pasa 29 w Gdańsku na maszynie Cessna 404 Titan, zaś Klaudia na mniejszej Cessnie 150 wykonała lot z widocznością – prawy krąg do pasa 29 z oczekiwaniem nad punktem S. Obie operacje dzięki kontroli głosowej, którą goście słyszeli na systemie nagłośnieniowym, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Padały pytania, jak to jest możliwe, że komputer „gada”, zaś przy próbie wyjaśniania, jak to działa, było niedowierzanie. Kontrolę zapewnili na TWR Maciej Sysakiewicz, na APP Mateusz Stabryła, zaś obszar kontrolował Andrzej Stachlewski – serdecznie im dziękuję za poświęcony czas i wyrozumiałość.

Jednak – jak się okazało – główną atrakcją była możliwość zajęcia miejsca pilota w Cessnie 150 i wykonanie samodzielnych lotów pod okiem instruktora. Rozpiętość wiekowa była ogromna: najmłodszy pilot miał 5 lat, najstarszy – 64.

W trakcie pokazów padło mnóstwo pytań, zarówno o działalność KSL, jak i budowę symulatora, a także możliwość rozpoczęcia przygody z lataniem w realnym świecie. Przygotowaliśmy informacje o działalności Aeroklubu Słupskiego, w tym ulotki, które rozdawaliśmy gościom. Zainteresowanie naszą działalnością przerosło nasze oczekiwania, dzięki czemu wyjazd należy uznać za bardzo udany.

W najbliższym czasie (8, 14 i 15 czerwca) mamy warsztaty w EPSR, w tym także loty zapoznawcze dla młodzieży, 20 -23.06 spędzimy w Poznaniu (o ile OLT Express wykaże dobrą wolę to polecimy do GDN-POZ-GDN) na TWR, APP oraz w symulatorze SR22, zaś wieczorem zajęcia warsztatowe z ludźmi lotnictwa. 25 czerwca konkurs wiedzy lotniczej, który wyłoni 5 najlepszych, którzy polecą ze mną do Hamburga na trzy dni. Tam w programie przewodnik na wyłączność po siedzibie Firmy ze zwiedzaniem A380 włącznie. :) Trzymajcie kciuki, by wszystko poszło dobrze. Kolejne wieści z frontu w lipcu.
Na stronie www.gimnazjalnysymulator.pl znajdziecie więcej zdjęć z opisywanych działań. (AK)